ЛШ: Европскиот шампион започна ударно против Атлетико, Лукаку го спаси Интер на „Меаца“


ЛШ: Европскиот шампион започна ударно против Атлетико, Лукаку го спаси Интер на „Меаца“ - МИА

Минхен, 21 октомври 2020 () – Европскиот шампион Баерн Минхен го победи Атлетико Мадрид со 4: 0 во натпревар од групата „А“ во Лигата на шампионите на „Алијанц Арена“.

„Јорганџиите“ тргнаа смело на мечот, но момците на Ханси Флик создадоа поопасни ситуации и демонстрираа ефикасност.

Никлас Зуле ја погоди гредата, а пред истекувањето на половина час игра, Кингсли Коман ја затресе мрежата на тимот од Мадрид. Непосредно пред паузата, Французинот запиша асистенција за Леон Горецка.

Веднаш по паузата, голот на Жоао Феликс беше поништен поради офсајд, а во средината на второто полувреме Баварците упатија уште два тешки удари, откако реализираа на двапати во рок од шест минути преку Толисо и Коман.

Така, Баерн ја предводи групата во која Салцбург и Локомотив Москва одиграа нерешено 2: 2 порано денес.

Интер и Борусија Менхенгладбах пак приредија шоу – 2: 2, во натпревар од групата „Б“.

Натпреварот на „Меаца“ заврши многу драматично, а за сите 90 минути Германците упатија само два удари, што се покажаа како голови. Тие беа дело на Рами Бензебаин, кој погоди од пенал за 1:1 по нешто повеќе од еден час игра и на Јонас Хофман. Тој погоди во 85-та минута и голот беше признат и покрај интервенцијата на ВАР.

Пред тоа, Ромелу Лукаку ги доведе „нероазурите“ во водство, а во 90-тата минута белгиската ѕвезда го спаси Интер од пораз.

Во поредокот, двата тима имаат по 1 бод, лидер е Шахтјор Доњецк со 3 бода, Реал Мадрид е се уште со нула, откако претходно денес загуби со 2:3 од „рударите“ во Мадрид.

Следната недела Италијанците ја посетуваат Украина, а Шпанците играат во Германија.

Резултати од прво коло на ЛШ:

Група „А“:

Салцбург – Локомотив Москва 2:2
Баерн Минхен – Атлетико Мадрид 4:0

Група „Б“:

Реал Мадрид – Шахтјар Доњецк 2:3
Интер – Борусија Менхенгладбах 2:2

Група „Ц“:

Манчестер Сити – Порто 3:1
Олимпијакос – Марсеј 1:0

Група „Д“:

Ајакс – Ливерпул 0:1
Митиланд – Аталанта 0:4


Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19
Вести

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

– Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања за Ковид-19, при што се регистрирани 1288 нови случаи на заразени со коронавирусот. Во изминатото деноноќие починале 39 лица, а оздравеле […]

Вести

Граматика на македонскиот јазик за дијаспората

Во издание на Агенцијата за иселеништво на Република Северна Македонија, обајвена е Граматика  на македонски јазик  со практични вежби за дополнителна настава на македонски јазик во странство. Граматиката  е  изработена од три професорки кои предаваат […]

Вести

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, вкупно се лекуваат 486

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*