Ливерпул и Порто во нокаут фазата во Лигата на шампиониЛиверпул и Порто во нокаут фазата во Лигата на шампиони - МИА

Ливерпул, 1 декември 2020 () – Ливерпул и Порто вечерва ја минаа групната фаза во Лигата на шампиони, приклучувајќи им се во нокаут фазата на Баерн Минхен, Манчестер сити, Челси, Севиља, Барселона и Јувентус. 


 

Важен триумф во претпоследното коло од натпреварите по групи забележа Интер, додека Атлетик Мадрид во финишот испушти шанса вечерва да го завери пласманот во нокаут фазата.

Група А:Локомотив Москва – Салцбург 1:3Атлетико Мадрид – Баерн Минхен 1:1 

Група Б:Шахтјор – Реал Мадрид 2:0Борусија Менхенгладбах – Интер 2:3 

Група Ц:Порто – Манчестер сити 0:0Олимпик Марсеј – Олимпијакос 2:1 

Група Д:Аталанта – Митјиланд 1:1Ливерпул – Ајакс 1:0. ег/