Левандовски ја игра најпродуктивната сезона во својата кариера


„ЕСПН“ ги објави десетте најдобри трансфери на слободни агенти - МИА

Леверкузен, 6 јуни 2020 () – Напаѓачот на Баерн, Роберт Левандовски, постави нов личен рекорд. Тој со денешниот погодокот против Баер во натпреварот од 30-то коло од Бундеслигата ја игра најефикасната сезона во неговата кариера. Триесет и едногодишниот Полјак има 44 гола во сите натпреварувања.

Тој претходно постигна 43 гола во една сезона.

Левандовски има 30 голови (28 натпревари) во Бундеслигата, трет пат постигнува ваков резултат во досегашниот дел од сезоната. Претходно така беше во 2015/16 и 2016/17.

Левандовски е лидер и во најдобрите пет европски првенства. По него следуваат

Чиро Имобиле од Лацио (27 гола, 26 натпревари), Тимо Вернер (РБ Лајпциг, 25 голови, 30 натпревари), Кристијано Роналдо (Јувентус, 21 погодок, 22 натпревари), Џејми Варди (Лестер, 19 голови, 26 натпревари) и Лионел Меси (Барселона 19 гола, 22 натпревари).


Бојан Јовановски поднесува повеќе кривични пријави во ОЈО Скопје - МИА
Вести

Бојан Јовановски во ОЈО Скопје ќе продолжи со поднесувње кривични пријви

Скопје, 3 јули 2020 () – Бојан Јовановски, кој е осуден во предметот „Рекет“, денеска  повторно ќе биде спроведен во Основното јавно обвинителство Скопје за да заврши со поднесувањето кривични пријави на записник. Јовановски на […]

Новиот позитивен на КОВИД-19 во Кавадарци, син на претходно заболен - МИА
Вести

И натаму висок бројот на новозаразени, надлежните апелираат на почитување на мерките

Скопје, 3 јули 2020 () – Нови 173 потврдени со КОВИД-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа и досега најголем број пациенти – 15. […]

На десеттина дена пред изборите, политичките партии со различни ветувања пред граѓаните - МИА
Вести

На десеттина дена пред изборите, политичките партии со различни ветувања пред граѓаните

Скопје, 3 јули 2020 () – Ветувања за правна држава, нулта корупција, за повисоки плати, вложувања во здравството, инфраструктурата, економијата и земјоделството, во младите и поддршка за занаетчиството испорачаа политичките субјекти во земјава на десеттина […]