ЛЕ: Звезда и Динамо пред европска пролет, Милан никако против Лил


Милан одигра само 1:1 на гостувањето кај францускиот Лил, за да ја продолжи неизвесноста во групата Х во Лига Европа, каде што Спарта Прага го „демонтираше“ Селтик со 4:1.Саму Кастилехо ги донесе „росонерите“ во водство во 46. минута, но Бамба во 65. минута со голот осигура Лил да остане на првото место на табелата со 8 поени, пред Милан со 7 и Спарта со 6 за неизвесни две последни кола во натпреварувањето.

Црвена звезда пак, е на чекорот од обезбедување на нокаут фазата, откако вторпат го победи белгискиот Гент, овојпат на гости со 2:0 со головите на Петровиќ и Милуновиќ. Хофенхајм има четири победи во четири меча, откако со 2:0 го победи Либерец, но Звезда е на второто место со 9 поени. Динамо Загреб исто така е на добар пат да обезбеди европска пролет по 3:0 победата на гости кај австрискиот Волфсбергер, за да се на првото место во групата Х со 8 поени, пред Феенорд со 5 и Волфсбергер со 4.

Во нокаут фазата сигурно се Арсенал, за кои контроверзниот Пепе се врати со гол за да помогне при 3:0 победата на гости кај Молде, нивна четврта победа во четири меча.

ЛИГА ЕВРОПА, 4.КОЛО

ГРУПА А

ЦСКА Софија – Јанг Бојс 0:1

ГРУПА Б

Молде – Арсенал 0:2

ГРУПА Г

АЕК – Зорја Луханск 0:3

Брага – Лестер 3:3

ГРУПА Х

Лил – Милан 1:1

Спарта Прага – Селтик 4:1

ГРУПА И

Макаби Тел Авив – Вилјареал 1:1

Карабаг – Сиваспор 2:3

ГРУПА Ј

ЛАСК Линц – Антверпен 0:2

ГРУПА К

ЦСКА Москва – Феенорд 0:0

Волфсбергер – Динамо Загреб 0:3

ГРУПА Л

Гент – Црвена звезда 0:2

Слован Либерец – Хофенхајм 0:2

ЛИЛ – МИЛАН

МОЛДЕ – АРСЕНАЛ

ЛИБЕРЕЦ – ХОФЕНХАЈМ

МАКАБИ ТЕЛ АВИВ – ВИЛЈАРЕАЛ

БРАГА – ЛЕСТЕР