Лампард пред 1.000-тиот меч на Абрамович: Тој е човек кој ги завршува работитеript>

Менаџерот на Челси, Френк Лампард признава дека односите со сопственикот на клубот, рускиот милијардер Роман Абрамович не се „најблиски“ и дека тој работи со неговата десна рака, Марина Грановскаја пред мечот број 1.000 под негова сопственост.


 

Повеќе од 17 години откако Абрамович го презеде клубот и направи апсолутна трансформација од тим кој се бореше за средина на теренот до вечен кандидат за титула, Лампард, еден од столбовите на неговиот прв „моќен тим“ ќе го води тимот во дуелот со Тотенхем, иронично предводен од Жозе Мурињо, тренерот кој им ја донесе првата титула во Премиер лигата.

„Првото сеќавање од Роман во живо ми беше кога тој пристигна во нашиот стар тренинг-центар во близината на Хитроу и држеше состанок со нас додека хеликоптерот уште му се ‘смируваше’. Тоа беше нереално. Првото што го кажа, преку преведувач беше: ‘Па, треба да го подобриме тренинг-центарот’. Веднаш се виде дека стандардите на клубот целосно се сменија. Во првата сезона се засиливме и дојде најуспешниот дел во клупската историја и тоа не можевме да го оствариме без него. Постојано освојување трофеи, нов тренинг-центар, нови фудбалери, брендирање на Челси…“, вели Лампард во разговор со Алан Ширер.

Меѓу 13-те трофеи кои Лампард ги освои во златните години од 2004 до 2013 вклучуваа три трофеи од Лигата на шампионите и трофеј од ЛШ, но Абрамович речиси секогаш стоеше зад сцената. Истото се случи и кога го донесоа Лампард за тренер од Дерби каунти во 2019, кога со него разговарала најважниот партнер на Абрамович, директорката на клубот, Марина Грановскаја.

„Марина прво контактираше со Дерби, а потоа со мене. Го видов Роман на меч од предсезоната лани и беше насмеан. Оттогаш немаме некои блиски односи, и работите ги кажуваме преку Марина. Јас сум супер-задоволен“, вели Лампард.

И треба да биде задоволен – Абрамович во текот на летото ги купи Каи Хаверц, Тимо Вернер, Хаким Зијеш, Бен Чилвел, Тијаго Силва, секако, со амбиции да се врати златната ера. Ќе видиме дали Лампард е човекот кој ќе го оствари тоа.

Our game this weekend is a very special landmark – the 1000th game since Roman Abramovich became Chelsea owner. So far, our record is:

999 games played608 wins215 draws176 defeats61% win percentage

Long may his ownership continue 💙 pic.twitter.com/EcNNHpuWWr

— LDN (@LDNFootbalI) November 26, 2020

Roman Abramovich deserves massive credit for the transformation of Chelsea. But he deserves more credit for his investment into Chelsea’s Academy & Women’s Football Team.

He’s been a great owner & fans should always be grateful for what he’s done for Chelsea👏🏼💙#CFC @ChelseaFC pic.twitter.com/P7E0FvEzlY

— ChelseaFCBlogs (@ChelseaFCBlogs_) November 27, 2020