Квитова за прв пат по осум години се пласираше во четвртфиналето на Ролан Гарос


Квитова за прв пат по осум години се пласираше во четвртфиналето на Ролан Гарос - МИА

Париз, 5 октомври 2020 () – Чешката тенисерка Петра Квитова, ја победи Жанг Шуаи од Кина, во осминафиналето на Грен слемот Ролан Гарос. Во меч што траеше еден час и 19 минути, Квитова го доби првиот сет со 6:2, вториот со 6:4.Од почетокот на турнирот, Чехинката не загуби ниту еден сет.

Според резултатите на Грен слемот во Париз, Квитова ќе се врати во Топ 10 на ВТА листата.

За Квитова ова е втор пласман во четвртфиналето на парискиот Грен слем. Таа стигна до оваа фаза во 2012 година.

За пласман во полуфиналето, Квитова ќе ги одмери силите со Лора Зигемунд од Германија.


Вархеји сака гаранции дека изборите ќе бидат фер - МИА
Вести

„Политико“: Вархеји и ЕПП се премногу меки кон Софија за блокадата на Скопје

– Еврокомесарот за добрососдество и проширување Оливер Вархеји е премногу мек кон Софија во однос на блокадата на Северна Македонија, пишува „Политико“ во својата анализа за работата на комесарите во изминатава година. Како најлош момент […]

Вести

Состојбата со Ковид-19 под контрола, здравствениот систем се подготовува за вакцинација

Бројот на заболени од Ковид-19 минатата недела е намален за 9,9 отсто, а се зголеми бројот на оздравените. Надлежните сметаат дека состојбата е под контрола, а здравствениот систем веќе почна со подготовките за вакцинација против […]

Вести

Гоце Делчев, средновековниот и раноосманлискиот период – теми на онлајн средбата на македонските и бугарските историчари

Содржината во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот период ќе биде тема на 11. средба на македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и образовни прашања, која ќе се одржи денеска и утре. На […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*