Крос: Јас сум апсолутно сигурен дека Федерер е најголемиот спортист на сите времиња


Крос: Планирам да поминам уште три години во Реал - МИА

Мадрид, 17 мај 2020 () – Играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Тони Крос го смета Роџер Федерер за најголем спортист на сите времиња.– Јас сум апсолутно сигурен во тоа – дури и ако можам да зборувам само за времето во кое живеам. Не можам да судам за останатите, но сепак е тешко да се победи Роџер. За мене, ова е комбинација на успех и фактот дека неговата игра е убава за гледање. Неколку пати се запознав со него и можам да потврдам дека тој е многу добар човек. Еднаш, смело сугерирав дека за пет години, Димитров дефинитивно ќе биде број еден. Навистина ми се допадна како се движи, како игра. Но, не дојде до тоа. Можеби видов повеќе потенцијал во него. Сега ми се допаѓа Стефанос Циципас. Ако игра постабилно, тој може да стане наследник на Федерер. Зверев сè уште не ме убеди. Секако, како Германец, се надевам на него. Последниот играч што ми се допадна како германски навивач беше Томи Хас. За жал, Борис (Бекер) играше пред да гледам тенис, изјави Крос.

Во Мадрид се обидувам да играм тенис редовно со мојот тренер. Само да се забавуваме. Сега градиме куќа во Германија, ќе има терен за тенис во дворот. Неверојатна шанса да се игра тенис. За мене е голема чест што Роџер ми испрати еден од неговите рекети и, се разбира, треба да го испробам, додаде Крос.

Фудбалерот на Реал е голем љубител на тенисот.