Кошаркарите од НБА ќе бидат казнети за повреда на карантинот


НБА лигата им овозможи на клубовите од 1 мај да ги отворат центрите за тренинзи - МИА

Вашингтон, 14 јули 2020 () – НБА лигата ќе ги казни играчите за кршење на карантинот од 30 јули, изјави новинарот на „ЕСПН“, Боби Маркс.

– Од 30 јули кошаркарите ќе бидат казнети ако го прекршат карантин. За секој пропуштен натпревар ќе изгубат еден процент од платата. На пример, Ришон Холмс, кој претходно го прекрши карантин, би платил по 50.000 долари за секој пропуштен меч, напиша Маркс на Твитер.

Центарот на Сакраменто, Ришон Холмс стана првиот играч на лигата што ги прекрши правилата за карантин. За да ја земе нарачаната храна, тој го напушти кампусот во Орландо, каде се наоѓаат сите екипи кои ќе учествуваат во продолжување на сезоната.

Сезоната 2019/20 година во НБА лигата е предвидено да продолжи на 30 јули.


Над девет милиони во светот оздравени од Ковид-19 - МИА
Вести

Нови 155 случаи со Ковид-19, двајца починати, оздравени 127 пациенти

Скопје, 7 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1 845 тестирања и се регистрирани 155 нови случаи на Ковид-19. Починале две лица, а оздравеле 127 пациенти, соопшти попладнево Министерството за здравство. Од […]

ССМ: Социјалниот дијалог дава резултати, потребата од Синдикатот и колективните договори се потврдува во најтешките моменти - МИА
Бизнис

ССМ: Одлуката за поскапување на струјата е избрзана

Скопје, 7 август 2020 () – Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека одлуката за зголемување на цената на струјата е избрзана и зголемување ќе падне на товар на граѓаните. – Сојузот на синдикатите […]

Ивановска за МИА: Законот во ниту еден случај, ниту во вонредна состојба не ги ослободува од одговорност лицата кои ја злоупотребиле позицијата - МИА
Вести

Ивановска: Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот

– Не секогаш оној кој се стекнува со имот, го става имотот на свое име. Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот, изјави претседателката на Државната комисија за спречување на […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*