Трамп изрази надеж дека навивачите ќе се вратат на натпреварите до август или септември


Трамп изрази надеж дека навивачите ќе се вратат на натпреварите до август или септември - МИА

Вашингтон, 4 април 2020 () – Американскиот претседател Доналд Трамп во саботата одржа телеконференција со 12 агенти на најголемите северноамерикански спортски лиги за да разговараат за состојбата со пандемијата на коронавирус.

Претседателот рече дека сезоната на НХЛ треба да започне навреме во септември, а исто така изрази надеж дека навивачите ќе се вратат на стадионите и арените до август или септември.

Сè уште не е познато дали медицинските експерти ги сметаат овие термини реални во тековната состојба со пандемијата.

Комесарот на НБА, Адам Сребро, за време на конференцијата истакна дека лигите први престанале со работа и дека би сакале први да продолжат со работа веднаш штом претставниците на Министерството за здравство ќе дадат дозвола.

НБА стана првата лига што ја прекина сезоната на 11 март.


Заев со поддршка за електронското гласање и овозможување 16 часа за гласање на иборниот ден - МИА
Вести

Партиите блиску до договор, да се искористи периодот на вонредна состојба за постигнување консензус

Скопје, 31 мај 2020 () – Претседателот Стево Пендаровски вчера, по седницата на Советот за безбедност, откри дека партиите биле блиску до договор за датум за избори, но последните два дена, поради ситуацијата со коронавирусот […]

Изјава на претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски (во живо) - МИА
Вести

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

Скопје, 31 мај 2020 () – Зголемениот број заразени и починати лица од коронавирусот е главна причина за четвртата вонредна состојба во државава што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски. Оваа одлука, како што рече Пендаровски по […]

УЈП ќе ги презентира условите за ослободување од аконтации на данок на добивка и на личен доход - МИА
Вести

Граѓаните уште денеска имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

Скопје, 31 мај 2020 () – Граѓаните уште денеска ќе можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат, од 1 јуни Управата за јавни приходи ќе ги смета […]