Струга државен шампион за кошаркарки до 16 години


 Кошаркарките на Струга 2009 се закитија со титулата државен првак во конкуренција до 16 години откако во финалниот натпревар синоќа ги победија врсничките од Бадел 1862 Скопје со резултат  55:51.

Стружанки и Баделки одиграа крајно неизвесен дуел во кој победникот се одлучи во последните секунди.

Третото место и бронзени медали освоија девојките од клубот- домаќин, КК „Крива Паланка“.

Признанието за најкорисен играч и припадна на Габриела Модева од победничката екипа.

Градоначалникот Мицевски рече дека чест и задоволство е да се биде домаќин на финалниот турнир за М16 и се заблагодари на довербата од страна на КФСМ.

-Честитки за шампионките ЖКК “Струга 2009” како и за бронзата на нашите ЖКК “Крива Паланка”. Полека но сигурно Крива Паланка се профилира во кошаркарски град. Браво девојчиња, рече Мицевски. 

Вести

Нови рочишта за „Ласкарци“, „Траекторија“ и „Транспортер“

Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за случаите „Ласкарци“, „Траекторија“ и „Транспортер“. Судењето за автобуската несреќа што се случи на 13 февруари годинава кај селото Ласкарци, во која загинаа […]

Бизнис

Буџетот за 2020 година за Владата реален, за опозицијата најголем буџет во историјата, власта планира да потроши 3,9 милијарди евра на популистички програми

Владата го утврди буџетот за наредната година, оценувајќи го како реален со реални проекции, фокусиран на човечкиот капитал, со зголемени плати, пензии и капитални инвестиции на ниво од 23 милијарди денари. Тежи 3,898 милијарди евра […]

Вести

Парламентот и изгласа недоверба на Владата на Молдавија

Пратениците во молдавскиот Парламент денеска  и изгласа недоверба на владата. Владата доби доверба од 63 пратеници, додека 101 го поддржаа предлогот за недоверба на  владата. Владата предводена од премиерката Маја Санду беше избрана само пред […]