Струга државен шампион за кошаркарки до 16 години


 Кошаркарките на Струга 2009 се закитија со титулата државен првак во конкуренција до 16 години откако во финалниот натпревар синоќа ги победија врсничките од Бадел 1862 Скопје со резултат  55:51.

Стружанки и Баделки одиграа крајно неизвесен дуел во кој победникот се одлучи во последните секунди.

Третото место и бронзени медали освоија девојките од клубот- домаќин, КК „Крива Паланка“.

Признанието за најкорисен играч и припадна на Габриела Модева од победничката екипа.

Градоначалникот Мицевски рече дека чест и задоволство е да се биде домаќин на финалниот турнир за М16 и се заблагодари на довербата од страна на КФСМ.

-Честитки за шампионките ЖКК “Струга 2009” како и за бронзата на нашите ЖКК “Крива Паланка”. Полека но сигурно Крива Паланка се профилира во кошаркарски град. Браво девојчиња, рече Мицевски. 


Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови - МИА
Вести

Неизвесно денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието

Скопје, 13 август 2020 () – Неизвесно е одржувањето на денешната седница на Собранието што вчера ја најави претседавачот на новиот парламентарен состав Талат Џафери. Од собраниските служби засега нема никакво официјално соопштение, а седницата […]

Регистрирани 101 новозаразен со КОВИД, пет лица починати, 22 оздравени - МИА
Вести

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Скопје, 12 август 2020 () – Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент […]

НСОН бара исплата на платата за март за основното и средното образование - МИА
Вести

Комисијата за заразни болести и Владата треба да одлучат како ќе се одвива учебната година

Скопје, 13 август 2020 () – Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која […]