Рик Питино ќе ги води Грците во квалификациите за Олимписките игри


Славниот американски тренер, Рик Питино, од денеска е нов селектор на кошаркарската репрезентација на Грција, но работата со тимот нема да ја преземе веднаш, туку во летото 2020 година.

Искусниот Питино, кој е познат како еден од најдобрите колеџ тренери во историјата на НЦАА лигата во САД, в понеделник ќе одржи прес-конференција на која ќе биде претставен, а денеска при пристигнувањето во Атина, рече дека е среќен, и му се радува на предизвикот.

Нашите јужни соседи во февруари 2020 треба да почнат со квалификации за Евробаскетот 2021, ривали во групата им се Летонија, БиХ и Бугарија, но Питино нема да биде на клупата на тие мечеви, туку Танасис Скуртопулос. Главна цел им е со Питино да се пласираат на олимискиот турнир во Токио.

Вести

Американски државјанин со арапско потекло веќе трет ден заглавен во неутралната зона на грчко – турската граница

Веќе трет ден, американски државјанин со арапско потекло се наоѓа во неутралната зона меѓу Грција и Турција кај Еврос, бидејќи не може да влезе ниту во едната, ниту во другата земја, јави дописничката на МИА […]

Вести

Владиниот лирџет пријавил ситуација за итност и безбедно слетал на Скопскиот аеродром

Капетанот на владиниот воздухоплов попладне во контролата на летање на Скопскиот аеродорм пријавил ситуација за итност поради предното тркало и по процедурите безбедно слетал на аеродромот, информираа за МИА од Контролата на летање М-НАВ.   […]

Вести

Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци продолжува на 28 ноември

 Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци на 13 февруари годинава во која загинаа 16 лица продолжува на 28 ноември. На денешното рочиште требаше да биде сослушан вештакот Јосиф Ќосев од електротехнички факултет, но одбраната реагираше […]