Попович: Франција е вистински тим


По поразот на САД од Франција со 79:89 во полуфиналето на Светското во Кина, американскиот селектор Грег Попович ги пофали Французите и повика да не се шпекулира непотребно со оние кои откажаа учество, туку да се обрне внимание на играчите кои моментално се во неговиот состав.

– Венсан Коле и неговите играчи завршија одлична работа. Ова е најдобриот француски тим, што сум го гледал, затоа што играат подеднакво силно и во одбраната и во нападот. Не се само неколку играчи. Тие се вистински тим. Тие се силни и индивидуално и како тим. Тие беа едноставно прекрасни. Поразот боли уште повеќе во овие околности, но … тоа е. Животот продолжува. Имаме семејства, живот надвор од теренот и сето тоа ќе продолжи, рече Поповиќ.

За средбата со Србија, Поп вели дека тоа е само уште еден натпревар за нив.

– Не знам што да ви кажам, освен дека ќе излеземе за победа, вели тој.

Селекторот на САД изјави дека се гордее со настапот на својот состав и дека не треба да се зборува за оние кои не биле во Кина.

„Не е важно дека Американците беа без „оние други играчи“. Играчите на кои сметав, завршија добра работа и јас сум горд на нив, заврши Поп, додавајќи дека ваквите споредби изразуваат непочитување кон Франција.


Вести

Во бурата „Глорија“ во Шпанија загинаа 11 лица

Најмалку 11 лица загинаа, а петмина се сметаат за исчезнати во силната бура која ја зафати Шпанија. По извештаите за исчезнати лица во североисточна Каталонија и на Балеарските Острови, властите стравуваат дека бројот на смртни […]

Вести

Коронавирусот потврден уште во три држави

Случаи на заразени лица од новиот коронавирус, од кој досега починаа 17 луѓе во кинескиот град Вухан, пријавени се во Виетнам, Сингапур и Саудиска Арабија. Виетнамското Министерство за здравство соопшти дека двајца кинески државјани биле […]

Вести

СЗО: Коронавирусот се шири многу полесно од очекуваното

Коронавирусот што првпат беше регистриран во кинескиот град Вухан, од кој починаа веќе 25 луѓе, многу полесно се пренесува од човек на човек отколку што претходно се предвидуваше, изјави Дејвид Хејман од Светска здравствена организација […]