Попович: Франција е вистински тим


По поразот на САД од Франција со 79:89 во полуфиналето на Светското во Кина, американскиот селектор Грег Попович ги пофали Французите и повика да не се шпекулира непотребно со оние кои откажаа учество, туку да се обрне внимание на играчите кои моментално се во неговиот состав.

– Венсан Коле и неговите играчи завршија одлична работа. Ова е најдобриот француски тим, што сум го гледал, затоа што играат подеднакво силно и во одбраната и во нападот. Не се само неколку играчи. Тие се вистински тим. Тие се силни и индивидуално и како тим. Тие беа едноставно прекрасни. Поразот боли уште повеќе во овие околности, но … тоа е. Животот продолжува. Имаме семејства, живот надвор од теренот и сето тоа ќе продолжи, рече Поповиќ.

За средбата со Србија, Поп вели дека тоа е само уште еден натпревар за нив.

– Не знам што да ви кажам, освен дека ќе излеземе за победа, вели тој.

Селекторот на САД изјави дека се гордее со настапот на својот состав и дека не треба да се зборува за оние кои не биле во Кина.

„Не е важно дека Американците беа без „оние други играчи“. Играчите на кои сметав, завршија добра работа и јас сум горд на нив, заврши Поп, додавајќи дека ваквите споредби изразуваат непочитување кон Франција.

Вести

Апелација ги потврди затворските казни за обидот за убиство на Зијадин Села

Апелацискиот суд во Скопје ги потврди во целост сите затворски казни изречени од Основниот кривичен суд Скопје на седуммината обвинети за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села во Собранието на РМ на 27 април […]

Вести

Мешовитата македонско-бугарската експертска комисија утре и задутре на нов состанок во Софија

Утврдување на препораки до владите и соодветните министерства на двете држави за подобрување на учебниците по историја за шесто одделение според бугарскиот образовен систем и седмо одделение според македонскиот образовен систем, коишто ги опфаќаат средновековниот […]

Вести

Неизвесна судбината на СЈО и по лидерската на Заев и Мицковски

Останува неизвесна судбината на Специјалното јавно обвинителство и на предметите што ги отвори ова обвинителство. Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски по маратонскиот шестчасовен обид не успеаја да најдат решение за […]