Ленард за повредата на Дурант: Ќе се врати посилен


Лидерот на Торонто, Каваи Ленард ја прокоментира повредата на Кевин Дурант.

Ѕвездата на Голден Стејт доби повреда на Ахиловата тетива на десната нога во петтиот финален натпревар меѓу „воините“ и „диносаурисите“, а неговиот колега од канадскиот тим изрази уверување дека Кеј Ди ќе се врати посилен од порано.

– Кога помислив на ситуацијата, тоа навистина е ужасно. Работиш толку напорно за да стигнеш до овој момент. Ова се последните натпревари сезонава. Сочувствувам со него. Сум бил во слична ситуација и му посакувам брзо закрепнување. Се надевам дека ќе биде силен психички во целиот процес на закрепнување. Сите ние работиме неверојатно напорно за да бидеме во НБА и да стигнеме до финалето. Убеден сум дека тој ќе се врати посилен, изјави Леонард, кој беше во слична ситуација во претпоследната сезона во Сан Антонио.

Тогаш 27-годишниот кошаркар одигра едвај 9 натпревари, бидејќи долго време се опоравуваше од повреда на мускулот на бутот.

Балкан

Бугарскиот претседател Радев стави вето за купување американски борбени авиони

Бугарскиот претседател Румен Радев стави вето на спорното купување американски борбени авиони Ф-16. Како причина Радев ја наведе високата цена, недоволната опрема и зголемувањето на буџетскиот дефицит што таа нарачка го повлекува со себе. – […]

Вести

Новиот премиер на Велика Британија – за приврзаниците популарен, за критичарите – неискрен

Борис Џонсон е контроверзна фигура во британската политика и новинарство. За приврзаниците тој е духовит, популарен и привлечен, додека за оние кои го критикуваат велат дека е елитист, неискрен, мрзлив и употребува расистички и хомофобичен […]

Балкан

Србија: Напукна асфалтот на новиот автопат Е-10 низ Грделичка клисура

Иако од отворањето на јужната траса на Коридорот 10 за Северна Македонија не поминаа ни три месеци, на делницата помеѓу Царичина долина и тунелот Манајле, напукна асфалтот. Кон крајот на мај со музика и огномет, […]