Евролига: Времена забрана за трансфери во Олимпијакос


Управниот одбор на кошаркарската Евролига донесе одлука за времена забрана на трансфери во Олимпијакос. Ова доаѓа како последица на предупредувањето што раководството на „црвено-белите“ од Пиреја го добија пред неколку месеци за доцнење на исплатата на играчите.„Истрагата е покрената врз основа на пробивање на финансиските можности, но и поради тоа што клубот не достави информации за неможноста да се повика на правилата од членовите 32а, 32д и 32е во дисциплинскиот правилник на Евролигата.

Конечната одлука ќе биде донесена во наредните 30 дена кога очекуваме да се комплетира целокупната документација“, се вели во соопштението на Евролигата.


Вести

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против КОВИД-19

– Сојузот на здруженија на пензионери упатуваат апел приоритет при вакцинирањето против КОВИД-19 да имаат пензионерите, како најранлива категорија лица со хронични болести и намален имунитет. -Во име на над 300 000 возрасни луѓе во нашата […]

Вести

Земјите од ЕУ на здравствена заштита во просек трошат 9,9 проценти од БДП, ние 4,5

– На здравствена заштита и социјални бенефити Северна Македонија во 2019 година потрошила вкупно 507 милиони евра односно 4,5 проценти од БДП или по 244 евра по глава на жител, што е под просекот од […]

Вести

Регистрирани 1342 нови случаи на Ковид-19, оздравени 679 пациенти, починаа 22 лица

Од направени 3399 тестирања во последните 24 часа, регистрирани се 1342 нови случаи на Ковид-19, додека во исто време починаа 22 лица, а Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство. […]