Бостон ги победи Л.А. Клиперс по две продолженија


– Бостон ги совлада гостите Л.А. Клиперс со 141-133 по две продолженија во дуел од регуларната сезона во НБА.

По 48 минути, дуелот заврши 114:114, при што Кемба Вокер испушти на домаќините да им ја донесе победата со сирената.

Пп првото продолжение повторно немаше победник – 127: 127, со тоа што Бостон повторно го имаше последниот напад, но Џејсон Тејтум не успеа да постигне кош на 1,8 секунди пред крајот.

Во второто продолжение домаќините направија серија од 9:2 и поведоа со 141:132, што се покажа како клучно.

Тејтум заврши со 39 поени и 9 асистенции за победниците,

Маркус Стјуарт додаде 31 поен, а Гордон Хејворд имаше 21 поен и 13 скокови.
Бостон забележа осми успех во последните десет натпревари.

За Клиперси најдобар беше Лу Вилијамс со 35 поени, 8 асистенции и 6 скокови. Каваи Ленард додаде 28 поени и 11 скокови, а гостите запишаа втор последователен пораз.

Во вториот меч за вечерта, Оклахома Сити победи на гостувањето кај Њу Орлеанс со 123:118, а најзаслужен за неа беше Данило Галинари, кој реализираше 29 поени.

Зајон Вилијамсон постигна 32 поени за домаќините, но тоа не беше доволно.

Пласман во НБА:

Источна конференција:

Атлантска Дивизија: Торонто 40 победи / 15 порази, Бостон 38/16, Филаделфија 34/21
Централна дивизија: Милвоки 46/8, Индијана 32/23, Чикаго 19/36
Југоисточна дивизија: Мајами 35/19, Орландо 24/31, Вашингтон 20/33

Западна конференција:

Северозападна дивизија: Денвер 38/17, Јута 36/18, Оклахома Сити 33/22
Пацифик дивизија: Лос Анџелес Лејкерс 41/12, Лос Анџелес Клиперс 37/18, Феникс 22/33
Југозападна дивизија: Хјустон 34/20, Далас 33/22, Мемфис 28/26


Вести

Запленетиот кокаин во Крушопек, дел од голема количина со крајна дестинација во земјава, засега приведени четири лица

– Еден килограм запленет кокаин, кој бил дел од многу голема количина дрога, чија крајна дестинација била нашата земја, приведени четири лица, отворање на финансиска истрага за правното лице во чии простории е пронајдена дрогата, […]

Вести

Запленетиот кокаин во Крушопек, дел од 1,3 тони по потекло од Колумбија наменет за Копер, Словенија

– За полициската акција што синоќа се одвиваше во село Крушопек, во скопски Сарај, при што беше запленет еден килограм од вкупно 1,3 тони кокаин контролирана пратка, во магацин за овошје – банани, се очекуваат деталните […]

Балкан

Кривична пријава против Јосипа Лисац поради начинот на кој ја пеела химната

– Против хрватската пејачка Јосипа Лисац е поднесена казнена пријава поради начинот на кој ја извела националната химна на инаугурацијата на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ. Пријавата е поднесена од адвокатот Бошко Жупановиќ, кој изјави дека […]