,,Баскет Кам” го совлада ,,Патриот 2016″ во прволигашкото соседско дерби во женска кошарка


На заостанатиот натпревар од првата женска кошаркарска лига, екипата на Баскет Кам од М.Каменица со убедливи 101:41 успеа да триумфира над екипата на „Патриот 2016″ од Делчево и да ги задржи шансите за плеј-оф натпреварите во понатамошниот дел од првенството. Тренерот на делчевки Љупчо Петровски, денеска имаше проблеми со некомплетен состав, што според него е причина за убедливиот пораз.

-Баскет Кам е подобра екипа и затоа е во првите неколку екипи на табелата. Поразот беше неминовен, но имавме повредени кошаркарки, меѓу кои и репрезентативката Ана Ангеловска, која за жал, не можеше да настапи на денешниот заостанат натпревар. Им честитам на каменичанки за победата и им посакувам успех во евентуалните плеј-оф натпревари, рече Петровски.

Со оваа победа каменичанки нанижаа 13 бодови со два натпревари помалку во однос на Бадел кој е лидер на првенствената табела со 19 бодови.

Што се однесува до екипата од Делчево, в недела, 26 јануари 2020, со почеток во 13 часот, на паркетот во спортската сала ,,М.М.Брицо” ја пречекуваат екипата на Студент, додека Баскет Кам очекува нова победа на гости во дуелот против Пробаскет Академија од Пробиштип.


Бизнис

Македонското органско земјоделство далеку под просекот на ЕУ

– Последна во Европа е земјава според статистиките за органско земјоделство во 2018 година, покажува Евростат. Обработените податоци за 100-процентното органско земјиште, вклучувајќи пасишта и ливади, укажуваат дека македонското органско земјоделство со само 0,35 отсто […]

Вести

Собранието пред распуштање, треба да гласа за законите за ЈО, за Советот на јавни обвинители и за одбрана

– Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април. Предлог-одлуката е поднесена од претседателот на […]

Вести

Спасовски испратил барање до ВМРО-ДПМНЕ за нов канидат за министер за труд и социјална политика

Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална […]