Копенхаген го чека Манчестер Јунајтед во четвртфиналето на ЛЕКопенхаген, 5 август 2020 () – Екипата на Копенхаген го совлада Истанбул Басакшехир со 3:0 на „Паркен“ во натпревар од 1/8-финалето на Лигата на Европа. Данците го надминаа дефицитот од 0:1 од првиот меч и со тоа станаа прв четвртинафиналист на турнирот. Нивниот следен противник најверојатно ќе биде Манчестер Јунајтед, кој ќе има протоколарен реванш против ЛАСК по победата од 5-0 во Австрија.

Домаќините брзо го избришаа заостанувањето од мечот во Истанбул со гол на Јонас Винд во 4-тата минута, кога напаѓачот пресретна центрирање на Расмус Јенсен. Во 53. минута, тие добија право да изведат пенал, што го реализира Винд. Конечните 3-0 ги оформира Јенсен, кој во 62. минута направи успешен дриблинг и ја испрати топката во долниот десен агол на мрежата, чувана од Мерт Ѓунок.

Шахтјор (Доњецк) оствари јасна победа со 3:0 во реваншот против Волфсбург во вториот дуел од 19 часот и се квалификуваше без никакви проблеми за следната фаза на турнирот. Украинскиот гигант го доби првиот меч со 2:1 и со вкупен резултат 5:1 продолжува во четвртфиналето.
„Портокаловите“ решија сè со три брзи гола на крајот на натпреварот. Два од нив ги постигна Жуниор Мораеш во 89-тата и 93-тата минута, а покрај него, Соломон ја затресе мрежата во 91-та минута.

 


Вести

Протест за декриминализација на марихуаната пред Основниот кривичен суд во Скопје

Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот на здружението Зелена национална агенда за Македонија – ЗНАМ Огнен Узуновски, рече […]

Седум нови случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата - МИА
Вести

Нови 152 случаи на Ковид 19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти денеска Министерството за здравство. Од новите случаи најмногу има во: […]

Вести

МОН со последни подготовки пред стартот на учебната година, за СОНК има недостиг на технички средства

– Анализите направени од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) покажуваат дека голем дел од училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн настава, но од Министерството за образование и наука уверуваат дека […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*