Кој е најдобриот НБА играч кој не освоил шампионски прстен?
Има голем број одлични НБА играчи кои во своите кариери не стигнале до најголемото одличје во лигата – шампионскиот прстен.

Полемики се воделе и се водат кој од овие играчи заслужил да стигне до подиумот. Еве кои се дваесетте играчи кои според одредени критериуми би требало да се рамо до рамо со ѕвезди од калибарот на Мајкл Џордан, Коби Брајант, Леброн Џејмс…

1-Карл Мелоун – Беше дел од Јута Џез и во 1997 и 1998 губеше во финале од Чикаго Булс, а во финалето во 2004. „џезерите“ загубија од Детроит Пистонс

2- Чарлс Баркли – играше само едно финале, во 1993, но секогаш беше дел од најдобрите играчи во својата генерација

3 – Џон Стоктон – Со Јута, заедно со Мелоун двапати (1997 и 1998) губеа од Булси на Џордан, Пипен

4 – Ален Ајверсон – Ѕвездените моменти ги помина во Филаделфија 76-ките.

5 – Патрик Јуинг – Големиот центар на Орландо, Сиетл и Њујорк Никс губеше во финалињата во 1994 и 1999 година

6 – Дражен Петровиќ – Еден од најдобрите од Европа кои некогаш играле во НБА. Во 1990 година загуби финале со Детроит Пистонс

7 – Реџи Милер – Еден од најдобрите шутери на сите времиња, со Индијана Пејсерс загуби во финалето во 2000 година од Лејкерси

8 – Стив Неш – Еден од најдобрите плејмејкери на својата генерација, имаше пех што Феникс Санс не беа доволно добри за да играат за титулата

9 – Винс Картер – Според многумина, најдобриот забивач на сите времиња, во НБА помина 22 сезони, 8 пати беше на ОЛ-стар, но не стигна до прстенот

10 – Џејмс Харден – Се уште е еден од најдобрите во НБА, активен е, останува да се види дали со Хјустон Рокетс ќе успее да се искачи на „највисоката скала“

Во ова одбрано друштво има место и за Шон Кемп, Пени Хардавеј, Доменик Вилкинс, Трејси Мегреди, Дикембе Мутомбо, Крис Пол, Крис Вебер, Кармело Ентони, Јао Минг и Расел Вестбрук.


Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Вести

Најмалку 37 полицајци и жандарми се повредени во судирите со демонстрантите во Париз

Според првичниот извештај на францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманан, 37 полицајци и жандарми се повредени за време на демонстрациите во Париз, јави дописникот на МИА. Министерот за внатрешни работи на Твитер го осуди […]

Вести

За еден ден во ковид центрите во Скопје хоспитализирани 52 пациенти, вкупно се лекуваат 437 лица со Ковид-19

– Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 437 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*