Клоп тренер на 2020 година, во изборот на „ЕСПН“


Клоп: Оваа титула е за Далглиш и Џерард - МИА

Бристол, 4 декември 2020 () – Порталот „ЕСПН“ спроведе избор на најдобри тренер за 2020 година на којшто победи Јирген Клоп од Ливерпул.Топ 10 тренери за 2020 година во изборот на „ЕСПН“:

Јирген Клоп (Ливерпул)
Ханс-Дитер Флик (Баерн Минхен)
Пеп Гвардиола (Манчестер сити)
Џанпјеро Гасперини (Аталанта)
Јулијан Нагелсман (Лајпциг)
Марсело Биелса (Лидс)
Диего Симеоне (Атлетико)
Хулен Лопетеги (Севиља)
Зинедин Зидан (Реал Мадрид)
Карло Анчелоти (Евертон).