Канаваро: Работам напорно, за еден ден да водам тим како Реал Мадрид


Канаваро: Работам напорно, за еден ден да водам тим како Реал Мадрид - МИА

Мадрид, 29 април 2020 () – Носителот на „Златна топка“ во 2006 година, Фабио Канаваро има амбиција да се искачува нагоре во својата тренерска кариера. Сега италијанскиот стратег го води кинески Гуангжу Евергранд.

– Работам напорно за да водам тим како Реал Мадрид еден ден. Човек мора да цели високо. На врвот се Реал Мадрид, италијанската репрезентација или некој голем европски гигант, рече легендарниот дефанзивец во интервју за порталот „Мадридиста Реал“.

Фабио има 94 настапи за „лос бланкос“ меѓу 2006 и 2009 година. На прашањето „Дали ќе се видиме наскоро на Бернабеу“ тој одговори: „Да, се надевам, затоа што мојот сон е како тренер да се вратам таму. Ова е прекрасно место за мене“.

Канаваро е воодушевен од успехот на актуелниот тренер на Реал – Зинедин Зидан.

– Тој направи нешто што никој друг во светот на фудбалот не го стори – освојување на Лигата на шампионите трипати по ред. Тоа е многу, многу тешко, вели Канаваро.

Фабио е категоричен дека не се залага на одбранбен фудбал: „Јас сум тренер кој учи да се игра фудбал. Јас сум тренер кој сака фудбалерите да играат фудбал“.


Вести

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Француската полиција уапси радикален исламист во центарот на Лион. Според информациите објавени од француските медиуми, уапсеното лице (роден 1994 година) им било од претходно познато на разузнавачките служби. Тој бил облечен во џелаба и воена […]

Пендаровски со порака до учесниците во Охрид Ултра-Треил – Одржувањето на трката и покрај пандемијата говори за истрајност, солидарност и тимски дух - МИА
Вести

Нема потреба од нова вонредна состојба, став на Советот за безбедност

Нема потреба од воведување нова вонредна состојба, досегашните мерки и препораки за заштита од Ковид-19 се во насока на максимална заштита на здравјето на граѓаните, порачаа денеска претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и министерот […]