Каевски организираше прием за пливачот Стојановски


Скопје, 27 јуни 2018  – Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски денес организираше прием за пливачот Андреј Стојановски, кој ќе земе учество на претстојното, 12. по ред Европско првенство во пливање за глувонеми, информира АМС.

Каевски му посака успешни настапи на единствениот македонски натпреварувач и достојно претставување на Македонија на овој шампионат и му порача дека АМС и во иднина ќе му дава поддршка за меѓународни натпреварувања.

Првенството ќе се одржи од 2 до 7 јули во Лублин, Полска.

Стојановски ќе настапи на 200, 400 и 1500 метри слободен стил, 200 и 400 метри мешано, како и на 200 метри градно.

На средбата во АМС присуствуваа и претседателот на НСФГМ Тихо Русовски, координаторот за спорт во федерацијата Никола Стојаноски, како и сопатникот на Андреј за Полска, тренерот Методија Ангелески.

Вести

Новиот закон за ЈО утре во Собранието, власта очекува поддршка од опозицијата

Владата утре Предлог-закон за Јавно обвинителство ќе го прати во Собранието. Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани. Градењето дво-третинско мнозинство ќе биде во […]

Бизнис

Бензините поевтинуваат за еден, а дизелот за половина денар

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно новите цени, ЕУРОСУПЕР […]

Вести

Одбиено барањето на Кочан за одложување на затворската казна

Судија за извршување санкции при Основниот кривичен суд – Скопје го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан поради здравствени причини да му биде одложено издржувањето на затворската казна од четири години и осум месеци за […]