Јувентус може да го продаде Дибала за 90-100 милиони евра за да купи нови играчи


Јувентус ќе го продолжи договорот со Дибала за приближно 12 милиони евра годишно - МИА

Торино, 16 август 2020 () – Фудбалерот на Јувентус, Пауло Дибала може да го напушти клубот. Според „La Gazzetta dello Sport“, италијанскиот клуб е подготвен да ја разгледа опцијата за продажба на Аргентинецот, доколку добие понуда од 90-100 милиони евра.Парите собрани од овој трансфер би можеле да се искористат за купување играчи што новиот тренер Андреа Пирло сака да ги види во составот. Исто така, клубот е под влијание на правилата за финансиски фер-плеј.

Во исто време, се забележува дека Јувентус не се сомнева во вештината на фудбалерот.

Минатото лето Дибала веќе беше близу до напуштање на Јувентус. Тогаш Тотенхем и Манчестер Јунајтед сакаа да го купат. Претходно беше објавено дека интерес за 26-годишниот играч од средниот ред покажува Реал. Исто така, се дозна дека фудбалерот преговара за продолжување на договорот со Јувентус и сака да остане во Италија. Сегашниот договор истекува во летото 2022 година.