Итудис: Евролигата го губи натпреварувачкиот карактер
 

Евролигата од почетокот на сезоната има проблеми со позитивните тестови на коронавирусот. Поради тоа Евролигата мора да одложува и откажува натпревари. На оваа тема реагираше тренерот на ЦСКА Москва Димитрис Итудис. Грчкиот тренер смета дека мора нешто под итно да се преземи во врска со ова.

„Химки нема здрави играчи, многу заразени има во Асвел, во Зенит…Кај нас се четворица заразени. Можам да спомнам и други клубови, како Барселона. Верувајте Евролигата го губи натпреварувачкиот карактер, го губи чувството за правичност и активност“, рекол Итудис.

ЦСКА вечерва во рамките на третото коло ќе гостува во Истанбул кај Фенербахче.