Ибрахимовиќ највозрасен стрелец во историјата на Серија А

ibra_3453534
Facebook
Twitter
LinkedIn

– Шведскиот фудбалер Златан Ибрахимовиќ испиша историја во Серија А откако стана највозрасниот играч кој постигнал гол во најсилната италијанска лига.
Ибрахимовиќ беше стрелец за Милан во синоќешниот пораз на гостувањето кај Удинезе (3-1) постигнувајќи гол од пенал во судиското продолжение на првото полувреме.

Со овој гол Ибрахимовиќ стана највозрасниот стрелец во Серија А со 41 година и 166 денови.

Швеѓанецот го собори рекордот на Алесандро Костакурта, кој исто така во дресот на Милан, беше стрелец во сезоната 2007, на возраст од 41 година и 25 денови.

ФОТО: Твитер

Facebook
Twitter
LinkedIn

Можеби ќе ве интересира: