Хумелс прослави јубилеј, го одигра 250. натпревар за Борусија Дортмунд во Бундеслигата


Хумелс прослави јубилеј, го одигра 250. натпревар за Борусија Дортмунд во Бундеслигата - МИА

Волфзбург, 23 мај 2020 () – Фудбалерот на Борусија Дортмунд, Матс Хумелс денес го одигра јубилејниот 250. натпревар за „милионерите“ во Бундеслигата. Тој беше заменет за време на полувремето поради повреда на ногата.

Средбата против Волфзбург заврши со победа на Борусија со 2:0.

Триесет и едногодишниот Хумелс започна да игра за Борусија од сезоната 2007/08, но во 2016 година се пресели во Баерн. Во јуни 2019 година, клубот од Дортмунд го врати Хумелс за 38 милиони евра.

Оваа сезона германски фудбалер одигра 25 натпревари во Бундеслигата за Борусија и постигна еден гол.


Нови 22 случаи со Ковид-19, вкупно дијагностицирани 1.839, оздравени 50 пациенти, двајца починати - МИА
Вести

Нови 76 случаи на инфицирани со Ковид-19 во државава, 26 оздравени и еден починат

Скопје, 2 јуни 2020 () – Од вкупно извршените 885 тестирања во изминатите 24 часа, регистрирани се 76 позитивни пациенти на Ковид-19, додека во исто време оздравеле 26 пациенти, информира вечерва Министерството за здравство. Министерството […]

ДСЗИ има направено над 116 вонредни инспекциски надзори во градскиот превоз - МИА
Вести

Досега 55 позитивни на КОВИД-19 од штипските конфекции, во тек се 485 тестирања

Скопје, 2 јуни 2020 () –  Во Штип до вчера се издадени 55 решенија на позитивни лица на вирусот за домашно лекување и самоизолација и 169 решенија на лица за здравствен надзор и изолација по […]