Хрватската врска го спаси Интер од пораз


Фудбалерите на Интер се спасија од пораз против Парма во шестото коло, во Серија А. Бод за Интер спаси Иван Перишиќ во 92 минута, откако претходно Парма имаше предност од 0:2.

Интер има проблем со ефиксноста оваа сезона и тоа фудбалерите на Антонио Конте го потврдија и на овој натпревар. Доминираа во првиот дел, не ги искористија шансите, па на полувреме немаше голови.

Парма го казни домаќинот веднаш на стартот од второто полувреме. Од првиот удар кон Хандановиќ, ветеранот Жервињо постигна гол. Истиот играч, 15 минути подоцна рутински ја реализираше мајсторската систенција на Инглесе.

Три минути подоцна Интер во натпреварот го врати Марцело Брозовиќ.

До крајот на мечот Интер напаѓаше кон голот на Сепи, но без некоја конкретна шанса. Во 92 минута Коларов нафрли на првата статива, а Перишиќ ја спроведе топката во голот.

Интер по шест одиграни натпревари има 11 бодови, додека Парма освои пет бода.


Вести

ИЈЗ: За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати

– Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од […]

Вести

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

  Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60 години, се наведува во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 […]

Вести

Државна матура од 29 мај до 14 јуни, информатика и географија првпат во листата на изборни предмети

– Трите екстерни испити од државната матура од учебната 2020/2021 година во јунската сесија ќе се полагаат од 29 мај до 14 јуни. Листата на изборни предмети за третиот екстерен испит годинава е проширена со […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*