Хамилтон ја освои пол-позицијата за Големата награда на Британија


Хамилтон: Подобро трки без публика, отколку да нема воопшто - МИА

Силверстоун, 1 август 2020 () – Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон беше најбрз на денешните квалификациите за Големата награда на Велика Британија со извозен круг за 1:24.303 минута.

Втор беше неговиот партнер во германскиот тим – Валтери Ботас кој доцнеше 0.313 секунди.

Макс Верстапен од Ред Бул и Шарл Леклер од Ферари ќе тргнат од вториот ред.

Од 5-10 стартно место ќе се најдат: Ландо Норис, Ленс Строл, Карлос Сајнц, Даниел Рикардо, Естебан Окон и Себастијан Фетел.

Четвртата трка од Светскиот шампионат во Формула 1 ќе се вози утре на патеката „Силверстоун“ со почеток во 15:10 часот.


Протоколи кои поризлегуваат од планот за намалување на рестриктивните мерки - МИА
Вести

Преговори за нова влада, средби и првични пораки меѓу партиите

Скопје, 8 август 2020 () –  Информации и пораки за разговорите за формирање нова влада упатија и вчера преку соопштенија СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, партиите што на неодамнешните парламентарни избори освоија по 46, односно 44 пратеници […]

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник - МИА
Вести

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник

Скопје, 8 август 2020 () – Министерството за образование и наука има предлог-план како ќе почне да се реализира учебната 2020/2021 година од 1 септември. Тој треба да се финализира во наредната недела, да помине […]

Германија: Наскоро задолжително тестирање за повратниците од ризичните подрачја - МИА
Вести

Намален бројот на новозаразени со Ковид-19, активни 3 428 случаи

Скопје, 8 август 2020 () – Последните пет дена бројот на заразени од Ковид-19 во државата не надмина 10 проценти од направените тестови. Во некои денови од неделата стапката на новозаразени се намали и до […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*