Халанд испорача покер голови во мрежата на Херта 

Ерлин Халанд, во сабота, ја доби престижната награда „Голден Бој“, па самиот се почести со четири гола против Херта во Берлин.

Дортмунд славеа во Берлин со 5:2, а Халанд постигна голови во 47, 49, 52 и 79 минута. Уште еден гол за „милионерите“ постигна Рафаел Гереиро.

Со оваа победа Дортмунд се искачија на второто место на табелата со 18 поени, лидер е Баерн со поен повеќе.