Гвардиола смета дека освојување на ФА Купот ќе биде поттик за Сити во Лигата на шампионите


Гвардиола го назначува менторот за свој асистент во Сити - МИА

Манчестер, 29 јуни 2020 () – Тренерот на Манчестер сити, Јосеп Гвардиола смета дека евентуалното освојување на трофејот во ФА Купот ќе биде одличен поттик за неговиот тим во Лигата на шампиони. Граѓаните ќе се сретнат со Реал Мадрид во четвртфиналето од елитното натпреварување.

– Имаме средба со Арсенал во полуфиналето на ФА Купот. Имаме шанси да стигнеме до финалето на турнирот. ФА Купот е неверојатен трофеј што ќе ни даде дополнителен бонус. Имавме разговор по она што се случи во Премиер лигата, потребни ни се само уште две победи за да се пласираме во ЛШ, изјави Гвардиола.

Шпанецот смета дека „граѓаните“ можат да освојат уште два турнира.

– Би било убаво да се дојде до вториот натпревар со Реал Мадрид кој е во одлична форма. Победата на ФА Купот ќе биде најдобрата подготовка за оваа битка, нагласи Гвардиола.


Обвинителот Гаврил Бубевски позитивен на КОВИД-19, обвинителката Фатиме Фетаи во самоизолација - МИА
Вести

Обвинителот Гаврил Бубевски позитивен на КОВИД-19, обвинителката Фатиме Фетаи во самоизолација

Скопје, 6 јули 2020 () – Јавниот обвинител Гаврил Бубевски е позитивен на КОВИД-19, а неговата колешка од поранешното СЈО, обвинителката Фатиме Фетаи, поради контакт со него ќе биде 14 дена во самоизолација. Ова е причината […]

Бројот на заболени од Ковид-19 и натаму висок, повторно се апелира на почитување на мерките за заштита - МИА
Вести

Регистрирани нови 78 случаи со Ковид-19, петмина починати, 172 оздравени пациенти

Скопје, 6 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-26, Куманово-4, Дебар-1, Штип-17, Тетово-9, Струга-3, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-5, Крива Паланка-1, Кочани-1, […]

Бинзините и дизелот поскапуваат за еден денар - МИА
Бизнис

ЕУРОСУПЕР БС-95 поевтинува, а Екстра лесното масло поскапува за половина денар

Скопје, 6 јули 2020 () – Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапува за половина денар по литар, додека цените […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*