Гвардиола: Реал ме направи добар тренерПоранешен асистент на Гвардиола: Ако ја изгуби довербата од фудбалерите, ќе си замине - МИА

Манчестер, 1 август 2020 () – Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола не штедеше убави зборови за Реал Мадрид и тренерот на тимот, Зинедин Зидан. Стручњакот зборуваше пред реваншот од осминафиналето на Лигата на шампионите меѓу „граѓаните“ и „белиот балет“.

– Реал Мадрид е многу силен тим од сите погледи. Тие ми помогнаа да се подобрам. Отсекогаш биле силни – со Жозе Мурињо и Мануел Пелегрини и со сите други тренери. Тие освоија три последователни титули во Лигата на шампионите и двапати станаа шампиони во Ла Лига, кога Барселона доминираше во Шпанија десет години. Мило ми е што сè им оди добро. Одлично е што Зидан добро напредува. На фудбалот им требаат такви луѓе. Му се восхитував кога беше играч, му се восхитувам и сега кога стана тренер. Зидан беше фантастичен играч. Јас би сакал да играм со него во тим, рече Гвардиола.

Двете екипи ќе се соочат на 7 август. Во првиот натпревар, Сити победи со 2-1 на „Сантијаго Бернабеу“.


Продолжи собраниската расправа за избор на нова влада - МИА
Вести

Почна собранискара расправа за избор на заменици на министрите во Владата

– Справување со последиците од пандемијата, зачувување на работните места, создавање функционална економија и враќање на економскиот раст на 4 отсто, унапредување на животниот стандард на граѓаните и натамошен раст на платите, силни институции, неселективна правда […]

Вести

Нови 88 случаи на Ковид-19 од 1618 тестирања, петмина починати и 135 оздравени

-Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-4, Штип-1, Прилеп-7, Тетово-6, Струга-3, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-1, Струмица-7, Крива Паланка-2, Кочани-3, […]

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилствод, - МИА
Вести

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилствод,

Скопје, 22 септември 2020 () – Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за утревечер најави нов протест во Скопје преку кој, како што наведе во објава на Фејсбук, ги повикува граѓаните да протестираат против неправда […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*