Групните тренинзи започнуваат во Италија, но почетокот на сезоната е неизвесен


Во Италија од 4 мај ќе се намалат рестриктивните мерки - МИА

Рим, 17 мај 2020 () – Премиерот на Италија, Џузепе Конте потврди дека тимовите можат да започнат со групни тренинзи утре. Сепак, тој додаде дека има потреба од уште некои гаранции со цел да се обнови првенството.

Владата и италијанската фудбалска федерација одобрија медицински протокол, но истиот беше одбиен од клубовите и Здружението на играчи. Според предложените мерки, ако еден играч е заразен, целиот тим мора да биде ставен во карантин за период од 15 дена. Клубовите и играчите сакаат да се следи моделот на Германија и Шпанија и да се изолира само заразеното лице.

Во наредните денови се очекуваат нови преговори во врска со протоколот, во кој има и други разлики меѓу страните. Има објавен датум на кој се очекува првенството да биде обновено и тоа е 13 јуни. Сепак, премиерот не беше специфичен за тоа дали сезоната би можела да започне повторно тогаш.

-Пред да започне сезоната, ни требаат уште некои гаранции. Разговарав со министерот за спорт, Винченцо Спадафора, и во оваа фаза ги немаме. Се надевам дека ќе стигнеме до нив што е можно поскоро, рече Конте.


Усвоена одлуката за бројот на попретседатели на Собранието - МИА
Вести

Ратификации на договори и спогодби и едно задолжување денеска пред пратениците

– Покрај измените и дополнување на Законот за заштита на населението од заразни болести, пратениците денеска на пленарна седница треба да разгледаат четири ратификации на договори и спогодби, едно задолжување и испраќање на војници во […]

Вести

Републиканците поразени во Врховниот суд за клучна одлука за гласање по пошта

– Врховниот суд на САД донесе одлука дека гласачките ливчиња за претседател од Пенсилванија, клучни за шансите на Доналд Трамп да биде реизбран, ќе се сметаат за валидни ако бидат добиени во рок од три […]

Вести

Будно се следи состојбата со коронавирусот во градинките, ќе се носат одлуки заедно со локалните власти

– Од моментот на отворање на градинките на 9 септември, досега има вкупно 18 деца и 55 вработени позитивни на коронавирусот. Во моментот, во изолација се вкупно 309 дечиња и околу 50-тина вработени. Бројот на […]