Грег Попович за можните ривали во четвртфиналето: Сите тимови се многу силни


Без Сан Антонио во НБА-плеј-офот за прв пат во новиот век - МИА

 Селекторот на репрезентацијата на САД, Грег Попович зборуваше за можните ривали на тимот во четвртфиналето на олимпискиот турнир.


 

– Не можам да мислам на повеќе екипи истовремено. Така, само ќе ја чекам ждрепката.  Кога знам со кого ќе играме, тогаш може да зборуваме за конкретниот тим.

Но, се разбира, сите тимови се многу силни. Овие игри ќе станат уште подобри кога станува збор за кошарката, бидејќи сите тимови се многу страстни, многу талентирани и има многу индивидуални играчи во чии настапи гледачите ќе уживаат, рече Попович.

Потенцијални ривали на САД во следната рунда се: Италија, Шпанија, Словенија, Германија или Аргентина.