Годин раскина со ИнтерГодин раскина со Интер - МИА

Милано, 19 септември 2020 () – Дефанзивецот Диего Годин го раскина договорот со Интер, објавија италијанските медиуми. Уругваецот имаше договор со „нероазурите“ на уште две години, но сега се согласи со управата да го раскине договорот. Сепак, повеќе детали од разговорите меѓу двете страни не се откриени.


 

Триесет и четири-годишниот ветеран сега може да потпише со Каљари како слободен агент. Тој се согласи со раководството на екипата од Сардинија и се очекува да се приклучи на клубот до 2023 година. Трансферот се очекува да биде објавен подоцна денес.

Раскинувањето на договорот со Годин беше важно за Интер, бидејќи клубот ослободи средства во буџетот за да го привлече Артуро Видал од Барселона.