Во Франција категорични: Нејмар треба да биде седнат на клупа


Во последните неколку месеци, Нејмар беше предмет на сериозни критики од француските медиуми. Новинарите што внимателно ја следат презентацијата на ПСЖ се категорични во своето мислење дека Анхел ди Марија треба да остане во стартниот состав на Томас Тухел и бразилскиот ас да биде седнат на клупата за гостувањето на Парижаните кај Реал Мадрид во мечот од 5. коло групната фаза на ЛШ.
Поранешната ѕвезда на Барселона не успеа да импресионира со своите настапи во клубот кога се врати во игра во победата од 2:0 против Лил во петокот, а неговата слаба игра беше кулминација на разочарувањето на раководството на тимот против Нејмар, кој во текот на неделата присуствуваше на забава во Мадрид без дозвола.


 

Во меѓувреме, Ди Марија е веројатно најдобриот играч на ПСЖ оваа сезона и настапуваше фантастично во серија натпревари. Ова важи и за првиот меч во Лигата на шампионите против Реал Мадрид, откако постигна 2 гола за успехот од 3-0 над „Лос Бланкос“. Ова ги испровоцира француските медиуми едногласно да побараат аргентинскиот ас да биде носител во изборот на Тухел, веднаш до Мауро Икарди и Килијан Мбапе, откако тројцата формираат силно трио во нападот.
Засега не е познато дали Тухел ќе подлегне на медиумскиот притисок, но тој е свесен дека Нејмар не е во оптимална состојба по уште една повреда што ја доби на почетокот од оваа сезона. Сепак, Бразилецот успешно настапува против Реал Мадрид, откако во девет натпревари во кариерата против „кралевите“ има постигнато 3 гола и 5 асистенции.