Виничиус и Марсело нема да играат на Копа Америка

Бразилскиот селектор Тите ја објави групата на „селесао“ за претстојниот турнир во Копа Америка, кој ќе се одржи во Земјата на кафето помеѓу 14-ти јуни и 7-ми јули. Дефанзивецот на Реал Мадрид, Марсело и талентираниот напаѓач на „белиот балет“ Виничиус Жуниор, изненадувачки не беа повикани.

Пред два месеца, младиот Виничиус беше во одлична форма, но повредата привремено го прекина неговиот развој. Во оваа сезона, 18-годишниот играч има три гола и девет асистенции во 28 натпревари. Едно од откритијата на Ајакс, Нереш беше повикан на позицијата на лево крило.

Марсело пак одигра една од најлошите сезони во неговата кариера и очигледно тоа не му се допадна на бразилскиот стратег.

Од составот на Реал Мадрид довербата на Тите ја добија Каземиро и новото засилување Милитао.

Барселона исто така има двајца претставници – Филипе Кутињо и Артур.

Групата на Бразил за Копа Америка:

Голмани: Алисон, Едерсон, Касио

Одбрана: Дани Алвеш, Фагнер, Алекс Сандро, Филипе Луис, Тиаго Силва, Маркињос, Миранда, Милитао

Среден ред: Каземиро, Фернандињо, Артур, Алан, Пакета, Кутињо, Нејмар, Евертон, Нереш

Напад: Ричарлисон, Фирмино, Габриел Жезус.


Вести

Европски избори: Различни правила од земја до земја

Секоја држава членка на Европската унија сама ги одредува правилата за изборите за Европскиот парламент. Кој кога гласа ? Британците и Холанѓаните гласаат во четврток на 23 мај, Ирците на 24 мај, Летонците, Малтежаните и […]

Вести

Нови рочишта за „Триста“, „Титаник“ и „Тарифа“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Триста“, „Титаник“ и „Тарифа“. Во „Триста“ обвинет е поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на […]

Вести

Пробни прелети за потребите на НАТО мисијата „Air Policing“

Со два прелета во воздушниот простор на Република Северна Македонија изутринава од 7:30 до 9:30 часот ќе се изврши првиот пробен прелет за потребите на НАТО мисијата „Air Policing“ (чување на воздушниот простор). Прелетот ќе […]