Вилијамс: Имав контакт со Јунајтед, може повторно да разговараме следната година


Напаѓачот на шпански Атлетик (Билбао), Ињаки Вилијамс имал контакт со Манчестер Јунајтед минатото лето, но приказната меѓу двете страни не е завршена и ќе продолжи во 2020 година, пренесе „Дејли Мејл“.

Се верува дека 25-годишниот фудбалер ќе биде потенцијална замена за Белгиецот Ромелу Лукаку, кој го напушти тимот за Интер во последниот ден од трансфер позорецот за 73 милиони фунти.

Во интервју за радио „Кадена СЕР“, Ињаки Вилијамс потврди дека имал разговори со „црвените ѓаволи“ пред да го потпише својот нов 9-годишен договор со Атлетик.

– Да, имав контакт со Манчестер Јунајтед, но нема да ви кажам со кој. Моја опција број еден беше секогаш да останам во Билбао и да го завршам со фудбалот овде, но никој не знае што може да се случи. Да го заменам Атлетик со Сосиедад? Ова не е опција и никогаш нема да биде, рече тој.

Сепак, Вилијамс ја остави вратата отворена за Манчестер Јунајтед, но клаузулата за ослободување сега е многу поголема – 125 милиони фунти.

– Ако Манчестер Јунајтед сè уште има интерес за мене, можеме повторно да разговараме. Но, тоа нема да биде до летото 2020 година, изјави играчот.


ДКСК отвора предмет за паричната помош за здруженијата и фондациите за справување со кризата од коронавирусот - МИА
Вести

ДКСК отвора предмет за паричната помош за здруженијата и фондациите за справување со кризата од коронавирусот

Скопје, 10 јули 2020 () – Државната кмоисија за спречување корупција на денешната седница одлучи да отвори предмет за владината парична помош на здруженијата и фондациите како дел од мерките за справување со кризата од […]

Вести

Новозаболени 205 лица од Ковид, починати шестмина, 336 оздравени

– Највисоки бројки на новозаболени регистрира денеска Министерството за здравство. Во последните 24 часа евидентирани се 205 нови случаи од кои повторно најмногу во Скопје. Оздравени се 336 пациенти, а починати се шест пациенти. Тројца починати […]

Можно е преземање мерки на границите за соседите при влез во државата - МИА
Вести

Владата изработи насоки за влез и транзит низ земјава за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ

Скопје, 10 јули 2020 () – Владата на предлог на Министерството за внатрешни работи во соработка со министерствата за здравство и за надворешни работи изработи насоки за начинот на транзит и на регулиран привремен или […]