УЕФА сака да ја комплетира Лигата на шампионите најдоцна до 3 август


УЕФА сака да ја комплетира Лигата на шампионите најдоцна до 3 август - МИА

Нион, 4 април 2020 () – УЕФА има намера да го заврши натпреварот во сезоната Лига на шампиони 2019/20 најдоцна до 3 август. Ова го изјави претседателот на Европската фудбалска асоцијација, Александар Чеферин.

– Можно е да ги одржиме преостанатите натпревари според сегашниот систем, или можеме да поминете еден натпревар на теренот на еден од ривалите или на неутрален терен. Сега сето ова е само теоретски, затоа што се занимаваме со итен случај. Но, Лигата на шампионите треба да заврши пред 3 август, изјави Чеферин.

Тој побара флексибилност околу плановите за обновување на ЛШ во мај, јуни и јули.

Претходно, Лигата на шампионите беше прекината поради пандемијата на коронавирус.


Заев со поддршка за електронското гласање и овозможување 16 часа за гласање на иборниот ден - МИА
Вести

Партиите блиску до договор, да се искористи периодот на вонредна состојба за постигнување консензус

Скопје, 31 мај 2020 () – Претседателот Стево Пендаровски вчера, по седницата на Советот за безбедност, откри дека партиите биле блиску до договор за датум за избори, но последните два дена, поради ситуацијата со коронавирусот […]

Изјава на претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски (во живо) - МИА
Вести

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

Скопје, 31 мај 2020 () – Зголемениот број заразени и починати лица од коронавирусот е главна причина за четвртата вонредна состојба во државава што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски. Оваа одлука, како што рече Пендаровски по […]

УЈП ќе ги презентира условите за ослободување од аконтации на данок на добивка и на личен доход - МИА
Вести

Граѓаните уште денеска имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

Скопје, 31 мај 2020 () – Граѓаните уште денеска ќе можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат, од 1 јуни Управата за јавни приходи ќе ги смета […]