Тричковски со два нови гола за АЕК Ларнака, двата од пеналЕкипата на АЕК Ларнака се искачи во топ шест на табелата во кипарското фудбалско првенство што носи разигрување за шампионската титула, но и за излез на меѓународната сцена во наредната сезона.

Најзаслужен за тоа е крилниот напаѓач на македонската репрезентација, Иван Тричковски кој беше двоен стрелец во триумфот над директниот конкурент за плејофот, АЕЛ Лимасол со 3:1.

Тричковски беше стартер за АЕК, првиот погодок од белата точка го реализира во 15. минута, вториот во 54. минута и од игра беше повлечен во 67. минута.

Лидер на табелата во шампионатот на Кипар е Анортозис со 36 бода, четири повеќе од Омонија. Трет е АПОЕЛ со 31 бода, а горниот дел го заокружуваат Аполон со 29, АЕК Ларнака со 25 и Неа Саламис со 23.


Вести

Адвокатката на Јанкулоска: Незаконско е спроведувањето, таа е оневозможена да бара одлагање на казната

Адвокатката Сања Алексиќ, бранител на Гордана Јанкулоска која вчера беше спроведена во „Идризово” за издржување на затворската казна од четири години, вели дека нејзиното спроведување е надвор од секоја законска процедура. Таа вели дека штом […]

Вести

Груевски осуден на 1,5 година затвор, Јанакиески на 1 година условно за „Насилство во Центар“

– Поранешниот премиер во бегство Никола Груевски доби казна затвор од една и пол година, а екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески доби условна казна од една година за поттикнување на насилствата пред Општина […]

Вести

ДЗР: Дел од надоместоците кои ги земале СЈО не се во согласност со законската регулатива

– Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015 година  го надминува износот на исплатените средства за основната плата по лице. Ревизијата, како што соопшти ДЗР, констатирала дека за […]