Тренерот на Борусија (М): Ова е доказ дека сме на вистинскиот патТренерот на Борусија (Менхенгладбах) Марко Розе им честиташе на своите фудбалери за нивната волја при тешката победа од 2:1 над шампионот Баерн Минхен во 14-то коло од Бундеслигата.
Со оваа победа „ждребињата“ остануваат на прво место, а шампионите се далеку назад на табелата.
– Овој резултат покажува дека сме на вистинскиот пат. Дуелот беше исклучително тежок. Тоа беше натпревар со две полувремиња. Во првото, ривалот доминираше, а нас ни недостасуваше самодоверба и храброст. Нивниот гол веднаш по паузата беше алармот што нè разбуди. Потоа игравме отворено и имавме добар натпревар. Подготвени сме да веруваме во себе во 90 минути. Но, ние мора да играме онака како што сторивме во второто полувреме, изјави Розе.
Гладбах има најмногу победи во германскиот шампионат оваа сезона – 10.


Во Прилеп ситуацијата со КОВИД-19 сериозна, неопходна е монтажната болница - МИА
Вести

Нови 143 случаи на коронавирус, 110 оздравени и девет починати лица

 – Во изминатите 24 часа од направени 1504 тестрирања, регистрирани се нови 143 случаи на коронавирус. Во истиот период регистрирани се и 110 оздравени пациенти, но и девет починати лица. Министерството за здравство информира дека […]

Вести

Одбраната на „Монструм” ќе поднесе крвична пријава против вештакот Снежана Николовска

– Одбраната на обвинетите во случајот „Монструм” ќе поднесе кривична пријава против вештакот Снежана Николовска, заради, според нив, фалсификување на вештачењето на земјата од Смилковско Езеро и Враживир. Ова го најави адвокатот Насер Рауфи, по […]

Вести

Митревски: Имам крунски доказ дека Димовски е нелегитимен претседател на ССМ

– Поранешниот лидер на ССМ и акуелен претседател на Синдикатот на работниците од шумарството, дрвната индустрија и енергетика Живко Митревски бара од Владата, премиерот, министерот за труд и социјална политика и вицепремиерот за борба против […]