Стерлинг ќе го напушти Сити, доколку Гвардиола не потпише нов договор со клубот


Крилниот напаѓач на Манчестер Сити, Рахим Стерлинг, нема да го продолжи договорот додека не добие гаранции за иднината на менторот Пеп Гвардиола, пренесе „Сан“.

Дваесет и четири-годишниот Англичанец оствари извонреден напредок во последните 12 месеци пред да го потпише сегашниот договор. Клубот од „Етихад“ сега е подготвен да го направи Стерлинг најплатениот играч во Премиер лигата со неделна плата од 450.000 фунти.

Сепак, самиот играч не брза да ја поврзе својата иднина со Сити.

До крајот на договорот на Гвардиола остануваат 18 месеци и ако каталонскиот тренер реши да ги напушти „небесно-сините“, Стерлинг може да размисли за промена на средината.


Вести

Нови 53 случаи со коронавирус, вкупно 483, евидентирани пет починати

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени […]

Вести

Русија: Во јуни тестирање на вакцина за Ковид-19 на луѓе

Тестирањата на новиот прототип на вакцини против новиот коронавирус на животните ќе бидат завршени кон крајот на април, а тестирањето на луѓе ќе почне во јуни, изјави Ринат Максјутов, генерален директор на Новосибирскиот векторски државен […]

Вести

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

 – Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која била […]