Шкупи го доби дербито со Академија Пандев Во последниот натпревар од 8. коло во Првата македонска фудбалска лига, Шкупи вечерва славешe победа на гостински терен против Академија Пандев со 3:1.


 

За тимот од Чаир ова е петта победа сезонава, додека струмичани го претрпеа вториот пораз.

На другите денешни средби од ова коло:
Борец – Скопје 0:2
Работнички – Пелистер 1:1
Ренова – Брегалница 5:2
Струга – Шкендија 1:1
Тиквеш – Македонија ЃП 3:0.

Табела: Шкупи 17 бода, Ренова 17, Работнички 15, Академија Пандев 14, Струга 13, Шкендија 11, Брегалница 10, Македонија ЃП 9, Скопје 8, Борец 7, Тиквеш 5 и Пелистер 3.