Сари: Јуве не напредува, но не гледам проблем– Тренерот на италијанскиот хегемон Јувентус – Маурисио Сари изјави дека не гледа проблем во лошата изведба на „бјанконерите“ во последно време.

Тимот од Торино извлече 1-1 против Милан синоќа во првиот натпревар од полуфиналето за Купот на Италија, одигран на „Сан Сиро“. Голот го постигна Кристијано Роналдо во 90-тата минута од пенал.

Сепак, настапот на Јуве беше слаб и во комбинација со поразите од Верона и Наполи, ја става под знак прашалник работата на стратегот.

– Се справивме подобро во однос на додавањата и играњето во одбрана, но недостасува нешто во последната третина. Тоа е процес и одиме напред. Примивме неколку лесни голови, вклучително и сега. Центрирањето беше прилично бавно и одбраната можеше да се намести подобро. Игравме лошо против Верона, но сега успеавме да добиеме позитивен резултат на турнир. На моменти бевме премногу бавни и не мораше да оставаме толку простор за Златан Ибрахимовиќ во шеснаесетникот. Не бевме доволно агресивни во одбраната, рече Сари по мечот.

Тој сепак рече дека не е загрижен од формата на тимот.

– Во животот, она за што треба да се грижите е здравјето. Ова е нормална фаза во која се наоѓаме. Незамисливо е еден тим да биде постојано во раст. Тоа е спорт каде многу нешта зависат од физичката и психолошката состојба на поединечните играчи. Нашиот раст престана во последните три недели. Дозволуваме лесни погодоци. Во исто време, сепак, ние примаме само два гола повеќе од најдобрата одбрана во Серија „А“, така што не гледам дека тоа е проблем“, додаде тој.


Бизнис и економија

Синдикатот на УПОЗ бара итно повлекување на одлуката за фиксно работно време

– Синдикатот на УПОЗ бара итно повлекување на одлуката за фиксно работно време бидејќи, според нив, тоа е спротивно на Гранскиот колективен договор потпишан на почетокот на годинава во кој е утврдено флексибилно работно време. […]

Тече рокот за поднесување тужби до Управен суд - МИА
Бизнис и економија

Управниот суд ја одби тужбата на „Еуростандард банка“

– Управниот суд ја отфрли тужбата на „Еуростандард банка“ во врска со решението на Народната банка донесено од страна на гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Во образложението на одлуката се наведува дека за Еуростандард банка е отворена […]

Започна пленарната седница за избор на претседател на Собранието - МИА
Вести

На седница пратениците ќе расправаат по одлуките за постоење вонредна состојба донесени од претседателот на државата

– Предлог на одлуките за утврдување на постоење на вонредна состојба донесени од претседателот на Република Северна Македонија, објавени во Службени весник на РС Македонија се на дневниот ред на денешната собраниска седница. Пратениците ќе дискутираат […]