Реал ќе го рекламира туризмот во Турција за надомест од 12 милиони евра годишно


Маичките со кои тренираат фудбалерите на Реал Мадрид, во иднина ќе имаат реклама на „Туризмот на Турција“, а овој договор за спонзорирање ќе биде вреден 12 милиони евра по сезона.

„Кралскиот клуб“ досега немал посебен спонзор на опремата за тренинзи, па затоа Турците се среќни што го пробија мразот. Досега играчите на Реал и на тренинзите носеа опрема со реклама на главниот спонзор „Флај Емирејтс“, но сега ќе имаат различен спонзор за тренинзи и на натпреварите.

Барселона веќе го применува ова, на дресовите со кои игра го има јапонски „Ракутен“, а тренира со реклама на турски „Беко“. Големите клубови не сакаат да зависат од резултатите и ова е доказ дека бараат приходи на разни начини.


Вести

Утре почнува Економскиот форум во Давос

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува утре и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е […]

Вести

Гутереш за Либија: Да се реагира неодложно и одлучно

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска ја повика меѓународната заедница итно и решително да реагира со цел да се спречи граѓанска војна од големи размери во Либија, што би имало катастрофално влијание врз целиот […]

Вести

Средба Ердоган – Путин во Берлин

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во рамките на Самитот за Либија што се одржува во Берлин, се сретна со неговиот руски колега Владимир Путин, јави агенцијата Анадолија. Ердоган се обрати во делот на состанокот […]