Радосна вест за Реал Мадрид: Барселона падна на „Месталја“


Валенсија ја совлада Барселона со 2:0 во дербито на 21. коло во шпанска Примера. Двата гола на „Месталја“ беа постигнати во второто полувреме. Џорди Алба постигна автогол во 48 минута, а трите бода за популарните „лилјаци“ ги потврди Макси Гомес во 77. минута, кој пред реализација од игра, беше непрецизен од белата точка.

Валенсија во целост ја заслужи победата. Нејзините фудбалери создадоа повеќе шанси за гол, и само поради промашувањата во првиот дел не запишаа и поубедлива победа од два гола разлика.

Епилогот од „Месталја“ му оди во прилог на тимот на Реал Мадрид, кој со евентуален триумф на утрешното гостување кај Валјадолид, ќе има прилика да се осами на врвот на табелата во шпанскиот фудбалски шампионат.

Барселона и Реал Мадрид имаат по 43 бода и идентична гол разлика, а по нив следуваат Атлетико Мадрид и Севилја кои досега собраа по 35 бода.


Вести

Заев и Мицкоски во домашна изолација поради контакт со заболен од ковид – 19

Скоипје, 9 април 2020 () – Лидерите на двете најголеми политички партии Зоран Заев на СДСМ и Христијан Мицкоски на ВМРО-ДПМНЕ од денеска се во задолжителна домашна изолација, соопшти денеска на вонредна прес – конференција […]

Починат притвореник во затворот во Шутка позитивен на Ковид 19 - МИА
Вести

Починат притвореник во затворот во Шутка позитивен на Ковид 19

Скопје, 9 април 2020 () – Притвореник во затворот Скопје во Шуто Оризари, примен на 8 март оваа година, кој починал од срцев удар, без симптоми за коронавирус, посмортем му е потврден Ковид 19, соопшти […]