Пиоли по победата против Удинезе: Милан ги вложи срцето и душата


Тренерот на Милан, Стефано Пиоли беше презадоволен од залагањето на неговите избраници на денешниот дуел со Удинезе во 20. коло од Серија А.

  • Многу сум задоволен затоа што вложивме срце и душа на овој меч. Многу ми е драго, затоа што во минатото тимот работеше добро, но не можеше да ги собира плодовите од тоа што го посеа.
    Брзиот гол на Удинезе не лиши од јасност. Противникот потоа добро го контролираше просторот. Требаше да се движиме поактивно, во првото полувреме се боревме, па дури и создадовме неколку опасни шанси. Резултатот дојде во вториот дел. Вакви резултати инспирираат доверба во тимот. Не се откажавме ни по поразот од Аталанта во Бергамо (0:5), затоа што знаевме дека правилно работиме. Доаѓањето на Ибрахимовиќ ни донесе уште поголеми мотиви, изјави Пиоли.

Милан го победи Удинезе со 3:2 по резултатски пресврт, откако гостите од Удине имаа водство со 1:0 по првото полувреме.

За „росонерите“ ова беше осма победа и сега имаат вкупно 28 бода за во моментов осма позиција на табелата.


Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи - МИА
Вести

Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи

Скопје, 7 април 2020 () – На Инфективната клиника починаа четворица пациенти заболени од коронавирус: 52-годишен од Куманово, 65-годишна пациентка од Лабуништа-Струга, жена на 62 години  од тетовско Челопек и една 81-годишна од Штип. Во […]

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените - МИА
Бизнис

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Скопје, 7 април 2020 ()  – Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни […]

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките - МИА
Вести

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките

Скопје, 7 април 2020 () – Затворени се 48 угостителски објекти, забранети се за употреба 215 кафемати, а кај 15 месарици и маркети е констатирана општа лоша хигиенска состојба, во тек на 3.908 надзори што […]