Натпревар во Португалија прекинат поради недоволно здрави фудбалери


Натпреварот од 12. коло во португалското првенство меѓу градските ривали Белененсес и Бенфика синоќа во Лисабон се претвори во фарса и беше прекинат во 49 минута при водство на гостинската екипа од 7:0.


 

Поради голем број заразени фидбалери со коронавирус, Белененсес го почна натпреварот со само девет фудбалери, што Бенфика безмилосно го казни со седум голови во првото полувреме.

На почетокот на вториот дел бројот на играчи во редовите на Белененсес се спушти под неопходниот минимум од седум играчи по што дуелот беше прекинат.