Наивно примениот гол не спречи нова победа на Ливерпул


Со 13-тата победа во 14-тиот натпревар сезонава во Премиерлигата, Ливерпул побегна на дури 11 бода во однос на второпласираниот Манчестер сити и Лестер, кој има и еден меч помалку.

„Црвените“ на својот „Енфилд“ го победија Брајтон со 2:1, и имаат неверојатни 40 бода после 14 рунди. Двоен стрелец беше Вирџил Ван Дајк, после нафрлувања и асистенции од Трент Александер Арнолд.

На 15 минути до крајот, голманот Алисон доби црвен картон за играње со рака надвор од 16-никот, а додека неговата замена Адријан го местеше живиот ѕид, Данк ја погоди мрежата на Ливерпул и внесе неизвесност во финишот. Сепак, до крајот немаше промена на резултатот и Ливерпул ужива во огромната предност во однос на конкурентите.


Вести

Лицата со навршени 65 години, кои немаат 15 години стаж, ќе можат да го откупат стажот за да одат во пензија

– Лицата кои навршиле 65 години, а немаат 15 години стаж поради тоа што не им биле платени дел од придонесите, ќе може да ги откупат години стаж што им фалат за да може да […]

Вести

Опозицијата бара во дебатата за законот за ЈО да се вклучат експерти и меѓународната едница

– ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на пладневниот состанок во Собранието за законот за јавно обвинителство. Од партијата велат дека ќе инсистираат на јавна расправа во која ќе биде вклучена експертската јавност и претставници на меѓународната заедница. […]

Вести

„Социетас Цивилис“: Повеќе сме чамец што го носи струја отколку што имаме весла и кормило во борбата против корупцијата

– Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) донела голем број одлуки, меѓутоа истовремено и очекувано голем дел од нив се запрени односно не се најдени елементи на корупција, е заклучокот во првиот извештај за наодите […]