Меси: Кога Кристијано ме стигна со „Златните топки“, јас бев малку вознемирен


Капитенот на Барселона, Лионел Меси се осврна на ривалството со напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо по бројот на освоени „Златни топки“.

– Од една страна, го ценев фактот дека јас бев единствениот што успеав да освојам пет „Златни топки“. Кога Кристијано ме стигна, морам да признам, бев малку вознемирен. Повеќе не бев сам на врвот. Тоа беше нормално. Поубаво е кога сте сами на врвот, изјави Меси.

На новинарско прашање дали Аргентинецот е најдобриот играч во историјата на фудбалот, одговори:
„Искрено, тешко е да се каже. Во другите епохи, имаше одлични играчи, секогаш е тешко да се споредуваат со модерните играчи, Кристијано, Нејмар, Мбапе. Секој има свои преференци.

Искрено, не знам дали сум најдобриот играч во историјата на фудбалот. Имав среќа да ја освојам Златната топка уште еднаш. Тоа е пријатно.

Меси вчеравечер по шести пат ја освои наградата „Златна топка“ која „Франс фудбал“ ја доделува на најдобриот фудбалер за измината година.


Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

No Picture
Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Уште 109 случаи со КОВИД-19, еден починат и 422 оздравени

Скопје, 10 август 2020 () –  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-16, Штип-13, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-4, […]