Менхенгладбах со пресврт до победа против шампионот БаернБорусија Менхенгладбах оствари неверојатен доцен пресврт во победата од 2:1 над Баерн Минхен во 14-тото коло од Бундеслигата што се играше на „Борусија парк“.

Момчињата на Марко Розе беа тотално надиграни во првото полувреме и имаа доволно среќа да се повлечат на пауза без примен гол. За тоа голема заслуга имаше и голманот Јан Зомер, кој направи неколку феноменални спасувања.

Непосредно по паузата, Иван Перишиќ го откри резултатот во корист на шампионите, но главниот лик беше Рами Бенсебаини. Дефанзивецот најпрво израмни со глава по корнер, а во додаденото време покажа најголема храброст и постигна од пенал.

Така, Гледбах има 32 поени и остана на врвот на табелата, додека Баерн сензационално падна на шестото место со 24 поени.

Резултати од Бундеслигата, 14 коло:

Борусија Дортмунд – Фортуна Дизелдорф 5:0
Аугзбург – Мајнц 05 2:1
РБ Лајпциг – Хофенхајм 3:1
Фрајбург – Волфсбург 1:0
Борусија Менхенгладбах – Баерн Минхен 2:1


Во Прилеп ситуацијата со КОВИД-19 сериозна, неопходна е монтажната болница - МИА
Вести

Нови 143 случаи на коронавирус, 110 оздравени и девет починати лица

 – Во изминатите 24 часа од направени 1504 тестрирања, регистрирани се нови 143 случаи на коронавирус. Во истиот период регистрирани се и 110 оздравени пациенти, но и девет починати лица. Министерството за здравство информира дека […]

Вести

Одбраната на „Монструм” ќе поднесе крвична пријава против вештакот Снежана Николовска

– Одбраната на обвинетите во случајот „Монструм” ќе поднесе кривична пријава против вештакот Снежана Николовска, заради, според нив, фалсификување на вештачењето на земјата од Смилковско Езеро и Враживир. Ова го најави адвокатот Насер Рауфи, по […]

Вести

Митревски: Имам крунски доказ дека Димовски е нелегитимен претседател на ССМ

– Поранешниот лидер на ССМ и акуелен претседател на Синдикатот на работниците од шумарството, дрвната индустрија и енергетика Живко Митревски бара од Владата, премиерот, министерот за труд и социјална политика и вицепремиерот за борба против […]