Мегваер го притиска Лестер за трансфер во Манчестер


Една од ѕвездите на Лестер, Хари Мегваер, објави дека сака да го напушти клубот. Тој ја споделил својата желба со менаџерот Брендан Роџерс и неговите соиграчи. 26-годишниот дефанзивец е трансфер цел за Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити.

Мегваер се надева дека ќе ги зголеми шансите за трансфер. Тој смета дека „лисиците“ бараат премногу за него, откако понуди од двата клуба од Манчестер биле одбиени ова лето. Лестер сака околу 85 милиони фунти за да се раздели со него. Според него, клубот не го го одржал своето ветување да го пушти за сума, која двете страни ја договориле минатата година кога потпишал нов 5-годишен договор.

Манчестер Јунајтед се очекува да направи нова понуда и по потезите на играчот се надева дека ќе биде прифатена. „Црвените ѓаволи“ не успеаја да го привлечат минатото лето кога мислеа дека не се подготвени да ги дадат парите, што ги сака Лестер. Манчестер Сити останува кандидат за неговиот потпис, но „граѓаните“ е малку веројатно да извадат предлог што го задоволува Лестер.

Во моментов, Мегваер е на подготовки со тимот во Франција, но не е јасно дали ќе учествува во контролната против Скантроп во вторник.

Балкан

Бугарскиот претседател Радев стави вето за купување американски борбени авиони

Бугарскиот претседател Румен Радев стави вето на спорното купување американски борбени авиони Ф-16. Како причина Радев ја наведе високата цена, недоволната опрема и зголемувањето на буџетскиот дефицит што таа нарачка го повлекува со себе. – […]

Вести

Новиот премиер на Велика Британија – за приврзаниците популарен, за критичарите – неискрен

Борис Џонсон е контроверзна фигура во британската политика и новинарство. За приврзаниците тој е духовит, популарен и привлечен, додека за оние кои го критикуваат велат дека е елитист, неискрен, мрзлив и употребува расистички и хомофобичен […]

Балкан

Србија: Напукна асфалтот на новиот автопат Е-10 низ Грделичка клисура

Иако од отворањето на јужната траса на Коридорот 10 за Северна Македонија не поминаа ни три месеци, на делницата помеѓу Царичина долина и тунелот Манајле, напукна асфалтот. Кон крајот на мај со музика и огномет, […]