Мегваер го притиска Лестер за трансфер во Манчестер


Една од ѕвездите на Лестер, Хари Мегваер, објави дека сака да го напушти клубот. Тој ја споделил својата желба со менаџерот Брендан Роџерс и неговите соиграчи. 26-годишниот дефанзивец е трансфер цел за Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити.

Мегваер се надева дека ќе ги зголеми шансите за трансфер. Тој смета дека „лисиците“ бараат премногу за него, откако понуди од двата клуба од Манчестер биле одбиени ова лето. Лестер сака околу 85 милиони фунти за да се раздели со него. Според него, клубот не го го одржал своето ветување да го пушти за сума, која двете страни ја договориле минатата година кога потпишал нов 5-годишен договор.

Манчестер Јунајтед се очекува да направи нова понуда и по потезите на играчот се надева дека ќе биде прифатена. „Црвените ѓаволи“ не успеаја да го привлечат минатото лето кога мислеа дека не се подготвени да ги дадат парите, што ги сака Лестер. Манчестер Сити останува кандидат за неговиот потпис, но „граѓаните“ е малку веројатно да извадат предлог што го задоволува Лестер.

Во моментов, Мегваер е на подготовки со тимот во Франција, но не е јасно дали ќе учествува во контролната против Скантроп во вторник.


НБ ја затвори Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени - МИА
Бизнис

НБ ја затвори Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Скопје, 12 август 2020 () – Народната банка денеска ја затвори банката Еуростандард АД Скопје поради неисполнување минимални законски услови за работење. Како што соопшти гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска, затворањето на Банката воопшто нема да ја доведе […]

Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Вести

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот, Мицкоски за нови избори ако се исцрпат можностите за формирање влада

Скопје, 12 јуни 2020 () – На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека Заев е […]